2005 ÇOCUĞA GÖZ TARAMASI YAPILDI

2005 ÇOCUĞA GÖZ TARAMASI YAPILDI

Reklam
11 Haziran 2019 - 09:46

Özel Turgutlu Odak Tıp Merkezi’nden Op. Dr. M. Kemal NAS tarafından İlçemiz dahilinde Özel ve Devlete ait 41 Okulumuzun 131 sınıfında eğitim görmekte olan 2005 anasınıfı öğrencisi pediatrik otorefraktometre cihazı kullanılarak eğitim gördükleri okullarında göz taramasından geçirildi.

Turgutlu Kaymakamlığı önderliğinde İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü destekleriyle 4-6 yaş arası 2005 Anasınıfı öğrencisi göz sağlığı taramasına alındı.

22.01.2019 tarihinde imzalanan protokol sonrası başlanan tarama çalışması 17.05.2019 tarihinde tamamlandı.

Yapılan çalışmada 2005 öğrencinin 989’u kız(%49,3) 1016’i erkek (%50,7),çocukların yaşları 4 ile 6 yaş arası ortalama 67 ay olarak bulundu.

Taraması gerçekleştirilen 2005 çocuğun 426’sında göz bozukluğu tespit edilmiş olup, problemli çocuk oranı %21,2’i dir. 234 çocukta (%11,6) Astigmatizma,161 çocukta (%8,02) Hipermetropi,27 çocukta (%1,34) Miyopi, 3 çocukta Şaşılık, 1 çocukta tek taraflı Konjenital Katarakt tespit edilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında 77 çocukta %3,8 Anizometropi (Ambliyopi-Görme Tembelliği) riski saptanmıştır.

Problem tespit edilen çocuklar; Okul Müdürlüğü’ne ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bildirilmiş; ayrıntılı göz muayeneleri için uzman hekime yönlendirilmiş ve gerekli tedavileri yaptırılmıştır.

Op. Dr. M. Kemal NAS; Çocukluk dönemi göz hastalıklarının önemine dikkat çekerek, toplumda %1,5 ile 5 arasında görülen görme tembelliğinin erken dönemde tedavi edilmemesi halinde kalıcı göz problemlerine neden olabileceğini ve bu çocuklarımızın ileriki iş ve meslek hayatlarında ciddi sıkıntılara yol açabileceğini söyledi. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için doğum sonrası ve 1ila 4 yaşlarında göz kontrollerini yaptırmalarının gerekliliğini belirtti. Ayrıca bu çalışmaya önderlik eden Kaymakamımız Sayın Uğur TURAN’a, çalışmanın destekçisi ve takipçisi olan ilçe İlçe Sağlık Müdürümüz Sayın Bilgehan HASYİĞİT’e ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet ÖLMEZ’e teşekkürlerini sundu.

Op. Dr. M. Kemal NAS İlçemizde bu taramaların sürekli hal alabilmesi ve çocuklarımızın sağlıklı büyüyebilmeleri için İlçe Sağlık Müdürlüğü’müze çocuk otorefraktometre cihazı temin edilmesi hususunda çalışmalarımızın devam ettiğini söyledi.

İlçe Sağlık Müdürü Sayın Dr.Bilgehan HASYİĞİT; İlçemiz genelinde 4-6 yaş grubunu kapsayan (okulöncesi/anaokulu) tüm resmi ve özel okullarda yapılan bu özverili çalışmanın erken teşhis açısından hayati öneme sahip olduğunu belirterek “Erken yaşlarda tespit edilen göz hastalıklarının tedavisinin daha kolay olduğu, dolayısıyla yapılan göz taramalarında 4-6 yaş grubundaki çocuklarımızın %20 ‘sinden fazlasında tespit edilen rahatsızlıklar geleceklerini etkilemeden tedavi edilebilmeleri adına geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için mutluluk vericidir. Çalışmalarımızda önderlik ettiği için başta Sayın Kaymakamımız Uğur TURAN’a, Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ’e ve ilgi ve özveri ile geleceğimizin teminatı olan anaokulu döneminde çocuklarımızın göz sağlığı taramalarını yapan değerli hekimimiz Op. Dr.M.Kemal NAS’a Turgutlu halkı ve Müdürlüğümüz adına teşekkür ediyorum. İlçemiz genelinde bu yıl yapılan göz sağlığı taramalarının erken teşhis için çok önemli olduğunu ve gelecek yıllarda düzenli olarak yapılması için çocuk otorefraktometre cihazını İlçe Sağlık Müdürlüğümüze temin edilmesini büyük bir sabırsızlıkla beklemekteyiz.

 

 

Kaynak: HABER MERKEZİ
Bu haber 424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dört yıl önceki kazada oğlunun ölümüne neden olan sürücüyü silahla öldürdü
Dört yıl önceki kazada oğlunun ölümüne neden olan sürücüyü...
Kovid-19'dan kurtulan doktor 30 günlük yoğun bakım sürecini unutamıyor
Kovid-19'dan kurtulan doktor 30 günlük yoğun bakım sürecini...