8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Özcan PURÇU CHP İzmir Milletvekili YÜZLERİ GÜNEŞE VE BARIŞA DÖNÜK BAHARIN ÇOCUKLARI 8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Reklam
08 Nisan 2020 - 15:29

Özcan PURÇU

CHP İzmir Milletvekili

YÜZLERİ GÜNEŞE VE BARIŞA DÖNÜK BAHARIN ÇOCUKLARI

8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

 

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu “8 Nisan Dünya Romanlar Günü” vesilesiyle yaptığı açıklamada Romanlar Hindistan'ın Pencap-Sind (Pakistan, Karaçi) nehir havzası boyunca Pakistan ve Afganistan'ın da içinde bulunduğu bölgelerden 4.yüzyılda İran ve Anadolu üzerinden dünyaya yayılmış Hint-Avrupa halkıdır. “Yüzleri güneşe ve barışa dönük olan, baharın çocukları Romanlar;  gerçek bir varoluş mücadelesidir!” Fakat tarih boyunca Romanlar gittikleri her ülkede insan hakkı ihlalleri, ayrımcılık ve sosyal dışlanmanın mağduru olarak yaşamışlardır. Roman kökenli CHP İzmir Milletvekili Purçu, her yıl 8 Nisan’da Romanların yaşadığı sosyal, ekonomik ve yaşamsal sorunların çözüme kavuşması için ve farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalarının devam edeceğini söyledi.  

Purçu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’ne ilişkin şu bilgileri verdi:

ROMANLAR; SİSTEMATİK YOK EDİLİŞİ,  ZULÜM VE PORAJMOS’U ASLA UNUTMAYACAK!

“Nazi Almanya’sı tarafından işlenen en büyük tarihi zulüm ve insanlık suçlarından biri, Romanlara uygulanan “Porajmos” Roman dilinde “Yok etme” anlamına gelen soykırımdır. 1899 yılından başlayarak Naziler ’in iktidar olduğu 1933 yılına kadar devam eden zulüm, 1936 yılında da Romanların Almanlarla evlenme hakları, oy kullanma hakları ve vatandaşlıkları ellerinden alınarak devam etmiştir. 8 Aralık 1938'de Nazi Partisi şefinin çıkardığı genelge ile Romanları Avusturya'daki Daçau, Sachsenhausen, Buchenwald, Lackenburg gibi toplama kamplarında gözaltına alındı ve dünya savaşı yıllarında farklı ülkelerdeki gettolara ve gaz odalarına sürüldüler ve Porajmos başlamış oldu. Zorla toplama kamplarına gönderilen Romanlar, bir diğer soykırım kurbanı olan Yahudi halkıyla bir araya getirildiler. Naziler ve işbirlikçileri İnsan deneylerinin yapıldığı ve gaz odalarının bulunduğu ölüm kamplarında; 1944 tarihinde 2 Ağustos’un 3 Ağustos’a bağlandığı gece toplu katliam yaparak 1 Milyona yakın Roman soykırıma kurban edildi.  Katliamdan kurtulanlar ise Avrupa’nın dört bir yanına dağıldı.”

1940’LARDAKİ SOYKIRIM 1982’DE KABUL EDİLDİ

Bu süreçte yüz binlerce soykırım kurbanı Romanın,  Roman olmayan topluluklar ve ülkeler tarafından unutulduğunu dile getiren Purçu, “Romanların yüzde 25’i katledildi. Batı Almanya Parlamento’su ancak 1979 yılında ‘Porajmos’un ırkçılık ve etnik ayrımcılık temelli planlanmış bir katliam olduğunu kabul ederek, mağdurlara tazminat vermeyi kabul etti. Federal Alman Hükümeti 17 Mart 1982'de Roma soykırımını tanıdı” dedi.

 

“8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ” TÜRKİYE’DE DE RESMİYET KAZANMALIDIR

Avrupa Birliği’nin son 10 yılda Romanları gündeme almasıyla Romanlar için yeni bir başlangıç yapılmış oldu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı da, Avrupa Birliği Üyesi ülkelerde gerçekleştirdiği araştırmaların sonuçlarında, Romanların; istihdam, eğitim, barınma ve sağlık alanlarındaki sosyo-ekonomik koşullarının tatmin edici düzeyde olmadığını ve Roman olmayan gruplarla karşılaştırıldığında durumlarının çok daha kötü bir düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum Romanların yaşadığı ülkelerde; Romanların refahının sadece insan hakları ve sosyal adalet temelinde değil, istihdam, eğitim, sağlık ve sosyal dışlanma konusunun da ekonomik büyüme politikalarında etkili olduğu farkındalığını sağlamıştır. 

AB’nin en son yayınladığı Türkiye İlerleme raporunda; ‘Türkiye Roman vatandaşların sosyo-ekonomik durumlarında ilerleme kaydedememiştir. Asıl hedeflerin ayrımcılık,  insan hakları,  barınma, eğitim ve sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulmasıdır’ sözleri yer almıştır. Purçu, alınacak tedbirler ve önlemlerin yanında, 8 Nisan Avrupa’da Roman toplumunun sorunlarının tartışıldığı, kültürlerinin korunmasına yönelik görüşlerin ortaya atıldığı bir gün olarak kabul gördüğü gibi Türkiye’de de artık 8 Nisan’ın Romanların, sosyal sorunların konuşulduğu, çözüm önerilerinin geliştirildiği ve Roman kültürünün yaşatıldığı bir gün olması gerektiğini vurguladı. Purçu tüm Dünya’da kutlanan  “8 Nisan Dünya Romanlar Günü” nün Türkiye’de de resmiyet kazanması ve Romanlar günü olarak kutlanması elzemdir, Romanlar senede bir gün hatırlanmayı hak ediyor olmalı” diye de sitemde bulundu.

COVİT 19 SALGINI VE ROMANLAR

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen kesimlerin başında Romanların bulunduğunu kaydeden CHP’li Purçu, “Romanların büyük çoğunluğu günlük ve güvencesiz işlerde çalışmaktadır, salgın nedeniyle alınan tedbirler sonucu hepsi işsiz kaldı. Çaresizler ve mağdur oldular. Yapılacak yardımlar ile kaç gün veya ne kadar yaşam mücadelesi verebilirler?” sorusunun ardından, yaşanan salgından edinilen tecrübe ile en yoksul grup olan Romanlara yönelik Hükümetin acil eylem planı ile kalıcı çözümler üretmesinin zorunluluk olduğunu dile getirdi. Tüm dünya toplumuna barış, kardeşlik ve birliktelik çağrısıyla “8 Nisan Dünya Romanlar Gününü” kutlayan Purçu,  Bu vesileyle dünyada ki tüm Romanları selamladı.HABER MERKEZİ

 

 

 

 

Kaynak: Basın bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Turgutlu’da protesto edildi
İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Turgutlu’da...
Turgutlulu gazeteci motosikletle Türkiye turuna çıkıyor.
Turgutlulu gazeteci motosikletle Türkiye turuna çıkıyor.