Başevirgen: Tarım Bakanı Sözünü Tutsun Üzüm Fiyatlarına...

Başevirgen: Tarım Bakanı Sözünü Tutsun Üzüm Fiyatlarına Derhal Müdahale Etsin!

13 Eylül 2019 - 18:18

 

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, TMO tarafından 10 Eylül 2019 tarihi itibari ile alımına başlanan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarına tepki gösterdi. 
Tarım Bakanı tarafından 10 TL’nin altına düşmeyeceğini, eğer düşerse de devlet olarak fiyatlara müdahale edileceğini söylemesine rağmen Tariş Üzüm Birliği tarafından 10,50 TL’ye alınan aynı tip kuru üzümün TMO tarafından 9,2 TL’ ye alındığını tespit ettiklerini belirtti.  Başevirgen, Tarım Bakanının sözünü tutarak çiftçinin bu mağduriyetini bir an önce gidermesi gerektiğini ifade etti.
“Bu İşten Tek Karlı Çıkan Tüccarlar!”
TARİŞ’in,  ortaklarından 9 numara çekirdeksiz kuru üzümü 10.75 TL den alacağını açıklamasının ardından, TMO’nun 10 Eylül’den itibaren 9 numara çekirdeksiz kuru üzümü 9.2TL'den almaya başladığını söyleyen Bekir Başevirgen, TMO’nun tüccarlar lehine TARİŞ’i ve piyasayı baskılamaya çalıştığını ve kuru üzüm fiyatlarının üretici lehine yükselmesi için değil, tüccarlar ve ihracatçılar lehine düşmesi için çaba sarf ettiğini ifade etti. Bundan yaklaşık 4 yıl öncesinde de, üzüm fiyatlarının 5-6 TL seviyelerinde olmasının beklendiğini ancak dönemin Tarım Bakanının üzüm fiyatlarının 4 TL olacağına ilişkin açıklama yaptığını ve fiyatlamanın o seviyelerde gerçekleştiğini hatırlatan Başevirgen, bugün de aynı senaryonun uygulandığını ifade etti. Üreticinin 11-13 TL aralığında beklediği üzümün, şu anda 9,2 TL’ye alındığını belirten Başevirgen, fiyatlamanın Bakanın söylediği miktarın da altında gerçekleştiğini belirtti.
“Bakanlık Kimin Yanında Olduğunu Açıklasın!”
CHP’li vekil, kuru üzüm maliyetinin ayrıntılı bir şekilde hesaplanmadığını ve Üzüm-Sen tarafından belirlenen referans fiyatı üzerinden alım yapılmadığı için üzüm üreticisinin mağduriyetinin arttığını söyledi.  Manisa’nın verimli bağlarının  JES’ler yüzünden verim kaybı yaşadığını ifade eden Başevirgen, Tarım  Bakanlığı ve TMO’nun bir an önce bu yanlıştan dönmesini ve çiftçinin yanında mı, yoksa tüccarın yanında mı olduklarını açıklamasını istedi. Bekir Başevirgen, Kendisi de Manisa’lı olan Tarım Bakanını duruma müdahale ederek, TMO’nun fiyatlarını Tariş Üzüm Birliği fiyatlarına göre güncellemeye davet etti.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: HABER MERKEZİ
Bu haber 270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Deniz :Engelli bireylerin spor yapabilmeleri için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya da hazırız”
Vali Deniz :Engelli bireylerin spor yapabilmeleri için üzerimize ne...
Son dakika… 2019 yılı kırmızı et üretimi belli oldu
Son dakika… 2019 yılı kırmızı et üretimi belli oldu