Halil Kale Fen Lisesi Başarılara Doymuyor

Halil Kale Fen Lisesi Başarılara Doymuyor

18 Haziran 2019 - 11:35

Bu yıl 13-15 Haziran tarihleri arasında İzmir’de ikincisi düzenlenen OKSEF 2019 Geleceğin Bilim İnsanları Proje yarışmasına 24 farklı ülke temsilcisi ile 586 proje katıldı. Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi Fizik Kategorisinde ve bilgisayar kategorisinde iki ayrı proje ile finale kaldı.

Science Energy Engineering Fair’de ülkemizi temsil eden okullar arasından Halil Kale Fen Lisesinin finalindeki her iki projesi de ödül aldı.

Bilgisayar kategorisinde ki danışman öğretmen Yasemin Kutluel ve Batuhan Işıldak adlı öğrencinin hazırladığı ‘görüntü işleme yöntemi ile yumurta çiftliklerinde verimlilik Analizi’ adlı proje ulusalda kendi kategorisinde 3. Ödülü almıştır.

Fizik kategorisinde danışman öğretmen Yasemin Kutluel ve Minel Özturan adlı öğrencinin hazırladığı projede Turgutlu’da bulunan Çal Dağı Nikel Madeninden alınan 8 farklı minarelin UV doz ölçümü ve kararlılıkları termolüminesans yönetimi ile incelenmiş ve üç mineralin kararlı sinyal verdikleri belirlenmiştir. ‘Doğal Minerallerin UV Doz Ölçümünün  Termolüminesans Yöntemiyle İncelenmesi’ adlı fizik projesi ile bilim yarışmasında Ülkemizi Brezilya’da yapılacak olan SOLACTY-INFOMATRİX’de temsil etme hakkı kazanmıştır.

Okul Müdürü Hasan Tanrıkulu, bu yarışmada Halil Kale Fen Lisesi’ni en iyi şekilde temsil eden ve dünyada Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanan, aynı zamanda Turgutlu’nun öz kaynaklarını kullanarak projeyi hazırlayan, başta proje danışmanı Fizik Öğretmeni Yasemin Kutluel ve 11. Sınıf öğrencileri Batuhan Işıldak ile Minel Özturan’a teşekkür etti.  Ayşe Kalay

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Ayşe Kalay
Bu haber 192 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sadri Alışık Tiyatro Ekibi Turgutlu’ya Geliyor
Sadri Alışık Tiyatro Ekibi Turgutlu’ya Geliyor
Yitirdiklerimiz
Yitirdiklerimiz