Kapıdaki Tehlike

Kapıdaki Tehlike

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde  SİT alanı içine dahil edilen eski tarihi binalar yıkılması tehlikesi altında.  Sekiz yıl önce İzmir Çevre Kurulu tarafından  yapılan çalışma ile Turgutlu eski mahalle ve çarşılarında bulunan  işyeri ve bina SİT alanı içine dahil edildi.

29 Eylül 2019 - 07:29

Kapıdaki Tehlike

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde  SİT alanı içine dahil edilen eski tarihi binalar yıkılması tehlikesi altında.

 Sekiz yıl önce İzmir Çevre Kurulu tarafından  yapılan çalışma ile Turgutlu eski mahalle ve çarşılarında bulunan  işyeri ve bina SİT alanı içine dahil edildi.

Restorasyon edilmeyen binalar zaman içinde kendiliğinden yıkıldı ya da   tinerciler tarafından yakıldı.  Restorasyon  izin belgesi alınmayan  binalar da   “Yasak “olduğu için  sahipleri tarafından kaderine terk edildi.

 Bazı hak sahipleri  eski binalarının devlet tarafından yapılmasını isterken bazı hak sahipleri de , madem yasak   devlet  eski tarihi binaların çevresine tel örgü çekip önlem alsın .Şayet yarın bir duvar yada bina yıkılırsa sorumlusu kim olacak. “diye konuşmakta.

 Bir restorasyon mimarı ise : Bu  tarihi binalar ,yapıtlar için  hak sahipleri başvuru yapıp “Restorasyon  izin belgesini alıp aslına sadık kalmak koşuluyla  eski bina onarılabiliyor. Bu konuda  bakanlık maddi destek de sağlıyor “dedi.  Doğan ÇİZMECİ

 

Restorasyon, kültürel hazinelerin korunması, geleceğe aktarılmasını ve tarihi yapıların harap olan bölümlerinin daha fazla tahrip olmasını önlemek için aslına uygun biçimde yenilemek amacıyla yapılan çalışmalardır. Genelde inceleme, belgeleme gibi ön aşamalara ek olarak düzeltme ve koruma gibi işlemleri içerir. 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: DOĞAN ÇİZMECİ
Bu haber 3056 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turgutlu’da 4 bin 288 öğrenciye aşı yapıldı
Turgutlu’da 4 bin 288 öğrenciye aşı yapıldı
Senem Aka Anadolu Lisesi masa tenisinde Manisa şampiyonu
Senem Aka Anadolu Lisesi masa tenisinde Manisa şampiyonu