Mahkeme PDR öğretmenini haklı buldu

Mahkeme PDR öğretmenini haklı buldu

Turgutlu İlçesinde, savcılık tarafından yürütülen soruşturmada mesai saatleri dışında çağrıldığı göreve gitmeyen Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Psikolojik Danışman Ve Rehberlik Öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu’nun savcılık kararıyla gözaltına alınarak geceyi nezarethanede geçirmesinin ardından...

20 Temmuz 2019 - 17:35

Mahkeme PDR öğretmenini haklı buldu

TURGUTLU İlçesinde, savcılık tarafından yürütülen soruşturmada mesai saatleri dışında çağrıldığı göreve gitmeyen Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Psikolojik Danışman Ve Rehberlik Öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu’nun savcılık kararıyla gözaltına alınarak geceyi nezarethanede geçirmesinin ardından Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından açılan dava sonucunda, mahkeme heyeti örnek oluşturan bir karara imza atarak PDR eğitimcilerinin rızaları alınmadan haklarında herhangi bir görevlendirme yapılmayacağını hükmetti ve idari işlemi iptal etti.

24 yıllık PDR öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu’na, 04 Kasım Pazar gününü 05 Kasım Pazartesi’ye bağlayan gece saat 00.11’de polis tarafından adli bir durumla ilgili sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirildiği söylendi. Arslankeçecioğlu, yasal çalışma saatlerinin dışında olan ve izni alınmadan isteği dışında yapılan görevlendirmeyi kabul etmedi. Ardından 45 dakika sonra Cumhuriyet Savcısı Gökhan Güler’in kararıyla polis tarafından saat 01.00’de evinden alınarak emniyete götürülen Arslankeçecioğlu’nun ifadesi sonrası sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğü, sonra geceyi nezarethanede geçirdiği belirtildi. Sosyal medyada yankı uyandıran bu gelişme sonrası Türk PDR Derneği Manisa Şubesi Yönetim Kurulu, eğitim sendikaları ve çok sayıda öğretmen 06 Kasım Salı günü saat 12.30’da Turgutlu Adliyesi önündeki basın açıklamasıyla Arslankeçecioğlu’na yapılan uygulamayı tüm milli eğitim camiasına yapılmış bir hakaret olarak kabul ettiklerini belirttiler.

Psikolojik Danışma ve Rehber Öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu'nun gözaltına alınarak bir gece nezarethanede tutulmasının ardından Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından Manisa 1.İdare Mahkemesinde idari işlemin iptali talepli dava açıldı. 1’e karşı 2 oyla reddedilen dava, itiraz yoluyla bir üst mahkeme olan İzmir Bölge İdare Mahkemesine taşındı. Davayı kararı bağlayan mahkeme heyeti, örnek oluşturan bir karar verdi. Heyet, psikolojik danışma ve rehber öğretmenlerinin rızaları alınmadan haklarında herhangi bir görevlendirme yapılmayacağını hükmederek idari işlemi iptal etti. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-Der) Manisa Şubesi üyeleri Manisa Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Türk PDR-Der Manisa Şube Başkanı Esin Türkoğlu, "Yıllardır Turgutlu ve Akhisar ilçelerimizde, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personelinin yürütmesi gereken görev ve sorumluluklar meslektaşlarımıza yüklenmiş, asli görevimiz olmamasına rağmen soruşturma ve gözaltılarla meslektaşlarımız tehdit edilmiş, 365 gün 24 saat esasına göre çalışmaları istenerek özlük hakları gasp edilmiştir. Söz konusu uygulama; çocuğun ifadesinin alınması sırasında, yanında bir sosyal çalışmacının bulundurulması uygulamasıdır. Kanun ve yönetmeliklerde sosyal çalışmacıların hangi durumlarda ve nasıl görevlendirilebileceği açıkça belirtilmekteyken, Turgutlu ve Akhisar Başsavcılıkları ilgili kanunları yok sayarak, meslektaşlarımızın rızaları almadan onları resen görevlendirme yoluna gitmiş ve göreve gelmemeleri durumunda soruşturma açmakla tehdit etmiştir. Hiçbir Kanun maddesinde ve Yönetmelikte MEB bünyesindeki psikoljik danışmanların sosyal çalışmacı şeklinde zorunlu olarak görevlendirilebileceğine ilişkin bir ibare bulunmamaktadır. Buna rağmen yasalara aykırı bir tutum sergilenmiş ve icapçı listeleri oluşturularak diğer kamu kurumlarının sorumlulukları, meslektaşlarımıza asli görevleriymiş gibi dayatılmıştır. Yaptığımız itirazlar dikkate alınmamıştır. Kanunları yerine getirme ve kanunların yerine getirilip getirilmediğini denetleme sorumluluğu bulunan, kanunlara tüm kurumlardan önce uyması gereken ve diğer kurumlara örnek olması gereken Turgutlu ve Akhisar Başsavcılıkları bu konuda gereken hassasiyeti göstermemiştir. Biz de, hak arama noktasında Kanunlara ve Demokrasiye inanan bir sivil toplum kuruluşu olan Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak her zaman güvendiğimiz yargı yoluna gitmek zorunda kaldık. Bölge İdare Mahkemesinden haklılığımız temyize kapalı olacak şekilde kesin bir kararla tescillenmiş oldu. Bu kararla birlikte; meslektaşlarımız tatil ve dinlenme sürelerinde yasal izin haklarını kullanabilecekler, rızaları alınmadan haklarında herhangi bir görevlendirme yapılamayacaktır. Bu karar sadece sosyal çalışma görevliliği için değil, yaz tatillerinde ve dinlenme sürelerinde yapılacak tüm görevlendirme er için emsal teşkil etmektedir. Meslektaşlarımıza hayırlı olsun" diye konuştu.

Türk PDR-Der Manisa Şubesi vekili Avukat Güldane Dörtbudak Akbay ise yaptığı açıklamada: "Manisa 1. İdare Mahkemesi'nde açılan davamız 1'e karşı, 2 oyla idari işlemin iptali talepli davamız gerek Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi, gerek Anayasa gerekse 657 sayılı kanuna rağmen reddedilmiştir. Adalete ve haklı olduğumuza dair inancımızı kaybetmediğimiz için karan bir üst mahkeme olan İzmir Bölge İdare Mahkemesine itiraz yoluyla taşıdık. Burada yaptığımız itiraz başvurusu her ne kadar Turgutlu'da yaşanan olay üzerinden başvurulmuş olsa da tüm Türkiye'de emsal teşkil edecek bir kararla idari işlemin iptaline kesin olarak karar verilmiştir. Bu karar yerelde yapılan hukuka ve meslek ettiğine aykırı olacak bir idari işlemin iptali olarak görünse de esasta tüm ülkedeki PDR öğretmenlerini ilgilendirecek ve bu tip işlemlerin bir daha yaşanmaması yönünde emsal teşkil edecektir. Hukuka ve adalete olan inancımızı pekiştiren ve kendisine olan güveni tazeleyen Türk yargısına ve mahkemelerine teşekkürü bir borç biliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Nurullah ÇANKAYA - Fotoğraflar: Arşiv

 

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: NURULLAH ÇANKAYA
Bu haber 628 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Odunlukta çıkan yangın korkuttu
Odunlukta çıkan yangın korkuttu
Halk Eğitim’den dikim eğitimini tamamlayan 104 kursiyere sertifika
Halk Eğitim’den dikim eğitimini tamamlayan 104 kursiyere...