Manisa Ersan Babasını Kaybetti

Manisa Ersan Babasını Kaybetti

Adalet Partisinde siyasete atıldı, Anavatan ile taçlandırdı, Almanya’nın ilk gurbetçi işçisi oldu Ahmet ÜNSAL/Manisa

Reklam
19 Aralık 2020 - 14:26

Manisa Ersan Babasını Kaybetti
Adalet Partisinde siyasete atıldı, Anavatan ile taçlandırdı, Almanya’nın ilk gurbetçi işçisi oldu
Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa’da iş ve siyaset dünyasının önemli isimlerinden olan, Manisa’nın eski Belediye Başkanı hayırsever işadamı 82 yaşındaki Ersan Atılgan, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü İzmir Kent Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Yaptığı hayırlarla adından söz ettiren Ersan Atılgan’ın ölümü Manisalılar tarafından büyük üzüntü ile karşılandı.

DOLU DOLU BİR HAYAT SÜRDÜ ALMANYA’NIN İLK GURBETÇİ İŞÇİSİ OLDU

1938 de Konya'dan göç eden baba Halil Atılgan 1941 yılında Manisalı olan anne Halime hanımla evlenir. 12 Şubat 1942'de Ersan Atılgan doğar. 1946’da kız kardeşi Aysel dünyaya gelir. 4 kişilik aile Bayındırlık Mahallesi Taş sokaktaki tek odalı evde hayata tutunma mücadelesi verir. Baba, Gediz Ovası'nda kır işçisi olarak çalışır. Ersan Atılgan önce Necati Bey İlköğretim Okulu'nu, ardından Manisa Endüstri Meslek Lisesi'ni bitirir.

Liseden oluşan iyi bir arkadaş gurubu oluşur. 1960 yılında babasının zahirecilik dükkanında iş hayatına atılır. Hatuniye Camii karşısında Zahireciler Çarşısı'nda 12 metrelik dükkanda küspe ve saman satışı başlar. Yedek subaylığını Sivas Zara'da tamamlayan Atılgan, 1964 Haziran'ında Handan hanımla evlenir. 1965'te büyük oğlu Erhan dünyaya gelir, hayat daha da zorlaşır. Atılgan Almanya'ya işçi olarak gider, iki yıl sonra Türkiye'ye döner. 1970'te ikinci oğlu Gürkan, 1975'te kızı Aysun dünyaya gelir.

ADALET PARTİSİ İLE SİYASETE ATILDI ANAVATAN PARTİ İSE TAÇLANDIRDI

1965'te üye olduğu Adalet Partisi'nde siyasete başlar. Türkiye’nin siyasi kaosu arasında 1977'de yapılan yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday oldu ve Manisa Belediye Başkanlığı'na seçildi. 1980'de ihtilali ile siyaset yasağının günde gelmesiyle birlikte görevinden ayrılarak kendisini tamamen iş yaşamına adadı. Siyasi Yasakların kalkmasıyla birlikte Turgut Özal ve arkadaşları tarafından kurulan Anavatan Partisi’nin Manisa İl Başkanlığı görevini üstlendi. Turgut Özal’ın aramasıyla birlikte Ekrem Pakdemirli’nin Manisa’dan Milletvekili seçilmesine öncü oldu. Görevini O dönemdeki genç başkan Erdinç Yumrukaya’ya bıraktı. Birçok genç yetenekli iş insanını siyasete kazandırdı. Selimşahlar beldesinde okul yaptırdı.Birçok hayırsever projelere katkı sağladı. Uzun yıllar Manisa Ticaret Borsası Başkanlığını üstlenmişti…AHMET ÜNSAL

Kaynak: AHMET ÜNSAL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitkisel karışım mucize yarattı  
Bitkisel karışım mucize yarattı  
“Bu politikalarla kadın cinayetleri önlenemez”
“Bu politikalarla kadın cinayetleri önlenemez”