MHP’Lİ ERKAN AKÇAY: “SATHI MÜDAFAA ANLAYIŞIYLA EKONOMİK...

MHP’Lİ ERKAN AKÇAY: “SATHI MÜDAFAA ANLAYIŞIYLA EKONOMİK CEPHEMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Reklam
12 Aralık 2019 - 15:53

MHP’Lİ ERKAN AKÇAY: “SATHI MÜDAFAA ANLAYIŞIYLA EKONOMİK CEPHEMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

TBMM’de bütçe görüşmelerinde konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırılara dikkat çekerek “Türkiye'nin gardını düşürmek isteyenlere karşı sathı müdafaa anlayışıyla ekonomik cephemizi de güçlendirmek gerekmektedir. Mesele, millî ve ekonomik bekamızın müdafaasıdır. İsteyen işin kolayına kaçıp sırf Hükûmet yıpransın diye her eleştiriyi yapabilir ancak ABD'nin, AB'nin, malum mahfillerin sözcülüğünü yaparak ekonomik kumpaslardan medet ummayı Milliyetçi Hareket Partisi olarak reddediyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan MHP’li Erkan Akçay ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye ekonomisine yönelik benzerine şahit olmadığımız büyüklükte saldırılar yapıldığına dikkat çeken Akçay “Ağustos 2019 tarihinde malum yurt dışı odakların başlattığı yükselen kur, faiz, enflasyon ve dış ticaret tehditleriyle ülkemize karşı âdeta ekonomik bir savaş açılmıştır. Bu saldırılarla, ülkemizin emperyalist ülkelerin çıkarları doğrultusunda taviz vermesi, geri adım atması amaçlanmıştır. Piyasalarla oynanıp milletimizin boğazındaki lokmaya göz dikilmiştir. Bu saldırılara karşı maliye politikasını Hazine ve Maliye Bakanlığı, para politikasını Merkez Bankası etkin, koordineli ve başarılı bir şekilde yönetmiştir” dedi.

Hükümetin ekonomik saldırılara karşı başarıyla mücadele ettiğini belirten Akçay Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı Merkez Bankasını ve tüm ekonomi bürokratlarını tebrik ettiğini söyledi.

Ekonomik saldırılara karşı alınan önlemlerin yerinde olduğunu da ifade eden Akçay, “Türkiye saldırılara kambiyo, gümrük ve özel tüketim vergileri, vergi indirimleri, kira kontratlarının Türk lirası cinsinden yapılması mecburiyeti, faiz indirimleri ve oranları, karşılık oranları, kredi kartı limitleri, taksit sayıları, asgari ödeme tutarlarıyla cevap vermiştir. Kur-faiz-enflasyon üçgeninde alınan tedbirlerle döviz kuru istikrarlı bir çizgiye oturtulmuş, faizlerin inmesi ve enflasyonun tek haneli rakamlara ulaşması sağlanmıştır. Diğer taraftan, etkin olmayan kamu harcamalarında sınırlamaya gidilirken vergilemedeki boşluklar doldurulmuştur. Değerli konut, konaklama ve dijital hizmet vergileriyle gelir vergisi tarifesinde yapılan değişiklikler etkinliği olmayan bazı indirim ve istisnaların kaldırılması bütçe dengesinde sağladığı katkılarla ekonomik saldırılara karşı cephemizi güçlendirmiştir” dedi.

Konuşmasında ekonomik güvenliğin ülkemizin topyekun güvenliği için önemli olduğuna dikkat çeken Akçay şöyle devam etti: “Türkiye'nin gardını düşürmek isteyenlere karşı sathı müdafaa anlayışıyla ekonomik cephemizi de güçlendirmek gerekmektedir. Mesele, millî ve ekonomik bekamızın müdafaasıdır. İsteyen işin kolayına kaçıp sırf Hükûmet yıpransın diye her eleştiriyi yapabilir ancak ABD'nin, AB'nin, malum mahfillerin sözcülüğünü yaparak ekonomik kumpaslardan medet ummayı Milliyetçi Hareket Partisi olarak reddediyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİLİ BAŞ:
AK PARTİLİ BAŞ: "15 Temmuz 2016’da demokrasimize ve millet...
“15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız”
“15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız”