Şair ve yazar Aydoğan Yavaşlı Turgutlu’da

Şair ve yazar Aydoğan Yavaşlı Turgutlu'da

04 Eylül 2019 - 11:05

Aydoğan Yavaşlı: “Bu güzelim topraklara mutlaka sahip çıkmalıyız!”

İlk gençlik edebiyatının ünlü isimlerinden şair ve yazar Aydoğan Yavaşlı, Bağbozumu ve Kurtuluş Şenlikleri kapsamında kitaplarını imzalama ve halkla söyleşi için Turgutlu Belediyesi’nin davetlisi olarak Turgutlu’ya geldi. 100’ün üzerinde kitabı bulunan Yavaşlı, kitaplarını imzalarken, bulunduğu standı ziyaret eden halkla da söyleşiler yapıyor.

Bu güzelim topraklara sahip çıkmalıyız!

Aydoğan Yavaşlı, bu arada şenliklerin ikinci gününde dün akşam da TURÇEP standını ziyaret ederek Çaldağı’ndaki nikel maden işletilmesinin kapatılması için imza vererek, devam etmekte olan imza kampanyasına destek oldu. Yavaşlı, imza atarken de kameralara bakarak “Bu güzelim topraklara mutlaka sahip çıkmak zorundayız. Dünya yüzünde bu toprakların eşi benzeri yok. Bu toprakları çöle çevirecek olan vahşi madenciliğe karşı Turgutlu halkının onurlu mücadelesine birazcık katkım olması benim için büyük mutluluk kaynağı” dedi.

Çaldağı mücadelesini edebiyata taşımıştı

İlk gençlik edebiyatının en ünlü isimlerinden olan şair ve yazar Aydoğan Yavaşlı’nın 100’ün üzerinde yayımlanmış kitabı bulunuyor ve edebiyat dünyasının en üretken yazarlarından biri olarak da biliniyor. Aydoğan Yavaşlı, ayrıca 2012 yılında yayımlanan “Yazlar da geçer” adlı romanıyla Çaldağı mücadelesini de edebiyata taşıyan isim oldu.

Aydoğan Yavaşlı’nın son romanı Yazlar Da Geçer eserinde Çaldağı mücadelesi de konu ediliyor. Sevginin ancak emek verilerek yaratılıp yaşatabileceği ve istenilirse her koşulda sürdürebileceği anlatılan kitabın sonunda, romanın kahramanı Gözde, İstanbul’dan tekrar Turgutlu’ya dönme kararı veren Kerim’e şöyle diyor: "Hani şu Çal Dağı var ya, yabancılara verilen… Çal Dağı’nın sülüklere peşkeş çekilmesine karşı durmanı istiyorum. Sana yakışan budur bence. Bunu yaparsan, dostluğumuz sürüyor demektir. O güzel topraklara sahip çıkmalısın. Çıkanların yanında olmalısın. Öyle yapacağını da biliyorum. Çünkü bütün bunları bana zaten sen öğretmiştin. Sana teşekkür ederim, bana verdiklerin, öğrettiğin her şey için…“

Doğa mücadelesi ilham kaynağım oldu

Kendisine bu kitabı yazdıran nedeni ise Yavaşlı şöyle anlattı: “Bir sanatçının en büyük ilham kaynağı doğadır. Doğa tüm canlıların da yaşam kaynağı zaten. Dünyanın en cennet köşelerinden olan Türkiyemiz bugün tarihin en büyük doğa tahribatını yaşarken, dolayısıyla bu doğa kıyımının sanat dünyasının başlıca konularından biri olması gerektiğini düşünüyorum. 

Turgutlu halkının yıllardır verdiği mücadeleyi yakından takip etmiş ve dünyanın en bereketli topraklarını yok edecek vahşi madenciliğe karşı yürütülen bu onurlu mücadelenin tarihe taşınması gerektiğini düşünmüştüm. Tarihe bir not düşmek için. Bunun en iyi yollarından biri de edebiyattır. Romanımın ana teması ise sevgidir. Yaşamın en temel kaynağı olan sevgi. Bu yüzdeden de romanımda “insanı sevmek, önce doğayı sevmekle başlar” mesajını vermek istedim…”

Aslen kendisi de Manisa doğumlu olan Aydoğan Yavaşlı, bugün İzmir'de yaşıyor ve edebiyat dünyasının en üretken yazarlarından biri olarak ilk gençlik edebiyatına yönelik eserler yazmaya devam ediyor.

Metin SERT

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Nurullah ÇANKAYA
Bu haber 347 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Deniz :Engelli bireylerin spor yapabilmeleri için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya da hazırız”
Vali Deniz :Engelli bireylerin spor yapabilmeleri için üzerimize ne...
Son dakika… 2019 yılı kırmızı et üretimi belli oldu
Son dakika… 2019 yılı kırmızı et üretimi belli oldu