Turdak, Balıkesir, Balya Sonbahar...

Turdak, Balıkesir, Balya Sonbahar Buluşması  Etkinliğine  Katıldı

TURGUTLU'NUN   etkin Dağcılık Kulübü TURDAK, Balıkesir, Balya da Belediyesince düzenlenen “Gümüşköy Sonbahar Buluşması” Etkinliğinde. 

Reklam
19 Ekim 2021 - 13:39 - Güncelleme: 19 Ekim 2021 - 13:48

Turdak, Balıkesir, Balya Sonbahar Buluşması  Etkinliğine  Katıldı. 

              TURGUTLU'NUN   etkin Dağcılık Kulübü TURDAK, Balıkesir, Balya da Belediyesince düzenlenen “Gümüşköy Sonbahar Buluşması” Etkinliğinde. 

                Turdak Başkanı Serdar Darçın, Etkinliği gazetemize anlattı. “Her yıl bu günlerde Antik Likya ve Karya yolu etkinlikleri düzenlerken bu yıl Balıkesir, Balya Belediyesinin düzenlediği “Gümüşköy Sonbahar Buluşması Etkinliğine özel olarak çağrıldık.  “Davete icabet etmek gerek” diye düşünerek bu etkinliğe katılmaya karar verdik. Günlerce hazırlandık. Listeler düzenledik. Pandemi korkusundan (13) kişimiz kendi araçlarıyla olmak üzere (36) kişilk bir katılımla toplanma yeri Balya, Kadıköy e ulaşıp içinde ördek ve kazların yüzdüğü gölet kenarına çadırlarımızı kurup yerleştik.  Çok illerden gelen 260 katılımcı vardı. Bizimle birlikte Manisa, MAGEDOK, Saruhanlı, SABEDOK  Kulüpleri de kalabalık olarak  burada idiler. Kahvaltıdan sonra hafif hafif atıştıran yağmurda çok yeri fundalık orman örtüsü olan doğal patikalardan yürüyüşe başladık. Etkinliğin amaçlarından birisi Balya’nın tarihi değerlerini tanımaktı. İlk önce yürüyüşle  Roma döneminden kaldığı anlatılan Kadıköy kalesine vardık. Kale, ilçe merkezine altı kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kale içerisinde birçok farklı tarihi yapı bulunuyor. Bu yapıların içerisinde tarihi mahzen en çok dikkat çeken yerler arasındadır. Kaleden çıkıp kaleden harika manzarayı seyrettik. Kaleden sonra Kaleye bağlantı sağlamış çok yerleri yıkılıp harabeye dönmüş tarihi taşköprüyü gördük. Orman içinden “Asar Çeşme” den geçip “Ketenci Çeşmesine” ulaştık. Burada öğle yemeği olarak mangalda köfte yiyeceğiz.  Sıcak kanlı, güler yüzlü Belediye Başkanı Orhan Gaga ile eşi  bizi burada karşılayıp tüm katılımcılarla ayrı ayrı ilgilendi. Gideceğimiz yerlerin Belediye Başkanların ayrı Selam gönderdi. Başkanı Balya’nın tanıtımı için yoğun çaba gösterdiğini, gerçekten müthiş güzellikteki doğasıyla Balya’nın tanıtılmaya gereksinmesi gözlemledik. Keten Çeşmesinden yürüyüşle Patlak köyüne, oradan da Kamp yerimize döndük.  

                Akşam yemekten sonra yakılan meydan ateşi çevresine Davullu, zurnalı, oyunlar, yarışmalar yaparak yorgunluğumuzu attık. Pazar sabahı kahvaltı sonrası Belediyenin tahsis ettiği Otobüslerle Çevrenin önemli işletmelerini  görmeye, tanımaya götürüldük. 56 çeşit üzümüm yetiştirilen bağı ve  bu üzüm ürünü “Metin’in Şarap Evi” ni gezip üzümlerden yedik. Sırada  çevrede çok tutulanda Dağlı  Süt Ürünleri işletmesini görmeye gittik. Alışverişler yaptık. Öğlende Kampımız döndük. Törenle akşamdan beri ağır ağır pişen “Keşkek.” Döveceğiz. Belediye Başkanın başlatmasıyla herkes Keşkek sopasıyla keşkek karıştırdı. Hep birlikte Keşkekten yedik.   

                Yolumuz uzak, gelecek yıl yine gelme sözü vererek dönüşe geçtik.                                                           Bu güzel Etkinliğe emek veren Başta Belediye Başkanı Orhan Gaga, Tüm Belediye Personeline, Organizatör Naciye Alan  Hemşireye , Eyüp Özdemir’e ve adını bilemediğimiz diğer emek verenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. “ dedi  

 

 

Kaynak: haber merKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hareket halindeki araç alev aldı, yardıma esnaflar koştu
Hareket halindeki araç alev aldı, yardıma esnaflar koştu
Doç.Dr. Gökçen Çatlı, Turgutlu'ya geliyor
Doç.Dr. Gökçen Çatlı, Turgutlu'ya geliyor