Turdak, Bu Haftada İki Etkinlikle

Turdak, Bu Haftada İki Etkinlikle

Turdakla Kula Jeopark ve Sandal Divlit Tırmanışı

Reklam
15 Kasım 2021 - 21:09

Turdakla Kula Jeopark ve Sandal Divlit Tırmanışı 

Turdak, Bu Haftada İki Etkinlikle  

Turgutlu İlçesinin Etkin Dağcılık Kulüplerinden TURDAK da bu haftada iki etkinlik; Cumartesi günü Manisa’nın tarihi yapılarını tanıma amaçlı “Taşlar Bize Bir Şeyler Fısıldıyor.” Etkinliği ile Manisa’daki tarihi alanlara gezi ile  Pazar günü çevremizin tarihi ve doğal güzelliklerini barındıran Kula İlçesi Unesco da tescil edilmiş Jeopark yürüyüşü ve Sandal Divlit tırmanışı gerçekleştirdi.  

Turdak Başkanı Serdar Darçın ile bu etkinliği konuştuk. Başkan; “Kulübümüz bu hafta sonu iki etkinlikle yine farklı ve etkin olduğunu gösterdi. Cumartesi günü Dr.Fahrettin Er rehberliğinde Manisa’daki tarihi yapıları tanıma gezisiyle, 1366 da yapılmış Ulu Cami, Seyit Hoca ve Halveti Tekkesi, Tek Kadınlar Türbesi, (7) kızlar Türbesi, , Niobe(Ağlayan Kaya),  Mevlevihane, Sultan Camisi, Sağlık Müzesi, Hamal Taşı, Mimar Sinan’ın Eğe bölgesindeki tek yapısı Muradiye Camisini  gezdik, muhteşem yapılar gördükçe hayranlık içinde kaldık. Manisa’da bu gün bile yardım ve desteği süren Rahmetli Morris Şinasi Hakkında rehberin anlatımlarıyla bilgilendik ezberlerimiz bozuldu.  

Pazar günü (82) kişilik yoğun katılımla Kula’daki dostlarımız Tülay ve Barbaros Canseven’lerin rehberliğinde; Çevremizde tarihi ve doğal güzelliklerce zengin Kula çevresinde yürüyüşlü kültür etkinliği gerçekleştirdik. İlk önce Anadolu’da pek çok yerde mezar mekanı olan Emre Köyündeki  Yunus Emre Tabduk Emre Türbesi ziyareti yaptık. Aynı köyde bulunan ve Unesco tarafından Kültür Mirası olarak tescil edilmiş iç süslemeleriyle tanınan “Carullah Bin Süleyman Camisini” görüp hayran kaldık. Sonra Sandal köyüne geçerek 10 bin yıl önce patlayıp sönmüşYanardağ Konisi(Divlit) e tırmanış gerçekleştirdik. Kula Belediyesi “Jeo Park” projesiyle Divlit zirvesine kadar ahşaptan merdivenli yol yapmış. Çevresine göre 150m rakımlı  DİVLİT zirvesine çıkıp koni çevresinde yürüdük. Buradan yine Kula Belediyesince düzenlenip yanardağ cürufu üzerinde tahta yollarla ilginç hale getirilen Avrupa’da 58, Dünyada 99. Sırada gösterilen (4)km’lik JEOPARK  da yürüyüş gerçekleştirdik. Kula Şehir merkezine geçtik. Tarihi kula evleri gezisi gerçekleştirdik.” Dedi. 


Kaynak: BASIN BÜLTENİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TURGUTLU'YA NE ZAMAN KAR YAĞACAK
TURGUTLU'YA NE ZAMAN KAR YAĞACAK
Altınordu'dan SOMASPOR'A takviye
Altınordu'dan SOMASPOR'A takviye