ÜZÜMÜN DİYARI MANİSA’DA İHRACATLIK YAŞ ÜZÜME İLK MAKAS...

ÜZÜMÜN DİYARI MANİSA'DA İHRACATLIK YAŞ ÜZÜME İLK MAKAS VALİDEN

ÜZÜMÜN DİYARI MANİSA’DA İHRACATLIK YAŞ ÜZÜME İLK MAKAS VALİDEN

Reklam
20 Temmuz 2019 - 09:15 - Güncelleme: 20 Temmuz 2019 - 09:31

ÜZÜMÜN DİYARI MANİSA’DA İHRACATLIK YAŞ ÜZÜME İLK MAKAS VALİDEN

MANİSA VALİSİ ÜRETİCİLERE BEREKETLİ VE BOL KAZANÇLI BİR HASAT DÖNEMİ DİLERKEN;
“HEDEFİMİZ BU YIL ÜZÜMDE 600 MİLYON DOLARLIK İHRACATI YAKALAMAK. ÇİFTÇİMİZİN ÜRETTİĞİ ÜRÜN YÜZÜMÜZÜN AKI OLACAKTIR”

YAŞ ÜZÜMÜMÜZÜ BEKLEYEN ÜLKELER ARASINDA RUSYA, SUDİ ARABİSTAN, KATAR,MISIR, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ, ÇİN,GÜNEY KORE VE AVRUPA BİRLİĞİ  ÜLKELERİ

Hem yaş aynı zamanda kuru olarak dünyanın birçok ülkesine ihraç olan çekirdeksiz ve sofralık üzümlerin yetiştirildiği Manisa’da ihracatlık ilk ’Superior seedless’ cinsi üzümün ilk hasadı Bağcılık Araştırma Enstitüsündeki bağlarda incelemelerde bulunan Valisi Ahmet Deniz yaptı.

  2018 yılında 135 milyon dolarlık yaş üzüm ihracatının gerçekleştiren Manisalı üzüm yetiştiricileri bu yıl yaş üzümdeki ihracat beklentisi ise 200 milyon dolar. Çekirdeksiz kuru üzümdeki ihracat beklentisi ise 400 milyon dolar.

    Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden düşük şeker oranı ile şeker hastalarının gözdesi çekirdeksiz ’Superior seedless’ üzümünde hasatı üzüm üreticileri, Enstitüdeki çalışanlar ve Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Metin Öztürk, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal ile birlikte gerçekleşti. Kesimine başlanan Superior Seedless’ üzüm çeşidi ihracatta Sultani çekirdeksiz üzümden sonra  3.sırada yer alıyor.

TARIM FOTOĞRAF ÖDÜLÜNE TALİBİM’

 Hasat sırasında üzüm işçileriyle sohbet eden Elindeki makasla üzüm hasadı yapan Vali Deniz, üzüm hasadındaki becerisiyle dikkat çekti. Fotoğrafçılığa da merakı olan Vali Deniz, daldaki üzümleri fotoğraflamayı da ihmal etmedi. Vali Deniz; “Bu yıl Bakanlıkça verilmesi ön görülen Tarım Fotoğraf ödülüne talibim. Her Tarım ürünü en detaylarıyla fotoğraflıyorum. Bu fotoğraflarla Tarım ürünleri Fotoğraf yarışmasına katılacağım ve kimse heveslenmesin birincilik benim” diyerek oldukça iddialı konuştu.

“BU YILKİ HEDEFİMİZ 600 MİLYON DOLAR”

    Manisa il genelinde yetiştirilen yaş ve kuru üzüm rekolteleri ve ihracatlarla ilgili bilgi veren Manisa Valisi Ahmet Deniz;
“Bu yıl 600 milyon doları geçecek bir ihracat beklentimiz var"  Hasadın ardından konuşan Vali Deniz, "Yarın itibariyle ihracata serbest hale gelecek. Manisa'mız üzümün başkenti. Üzüm ihracatının yüzde 86’sını gerçekleştiren bir ilimiz. Geçen yıl 400 bin ton rekoltemiz var. 500 milyon dolar da bir ihracatı var. Bu yıl 600 milyon doları geçecek bir ihracat beklentimiz var. Ümidimiz, çiftçimizin yüzü gülsün, bereketli bol kazançlı bir yıl olsun arzusundayız. Çiftçilerimizle birlikte olmaktan bir çiftçi çocuğu olarak çok keyif alıyorum. Alın teriyle emeğiyle üreten insanlar. Onların yüzlerinin gülmesi her şeyden çok daha kıymetli” dedi. 

TÜM DÜNYA SOFRALARI MANİSA’NIN ÜZÜMÜNÜ BEKLİYOR

Onlarca çeşit üzüm üreterek ününü tüm dünya ülkelerine duyuran Manisalı üzüm üreticileri  bu yılda ürettikleri üzümlerinde gururla söz ederken sofralık yaş üzümleri büyük bir sabırsızlıkla bekleyen ülkeler arasında kimler yok ki . Yaş üzümümüzü bekleyen ülkeler arasında Rusya, Sudi Arabistan, Katar,Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Güney Kore ve Avrupa Birliği  ülkeleri yer alıyor. Bu ülkelerdeki tüccarlar bağlantılarını ise aylar öncesinden yaptı. Haber Merkezi

Kaynak: Ahmet ÜNSAL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metrelerce yükseklikteki yavrulara günde 3 öğün balık ve su veriyorlar
Metrelerce yükseklikteki yavrulara günde 3 öğün balık ve su...
Spil Dağı eteklerindeki orman yangını kontrol altına alındı
Spil Dağı eteklerindeki orman yangını kontrol altına alındı