Akın, Tunç Soyer’e tepki gösterdi: ’Herkes kendi...

Akın, Tunç Soyer’e tepki gösterdi: 'Herkes kendi çöplüğünü temizlesin'

TURGUTLU Belediye Başkanı Çetin Akın, geçtiğimiz gün Turgutlu’ya gelerek, Organize Sanayi Bölgesi’nde sulama kanalına karıştığı iddia edilen sanayi atıklarıyla ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e tepki gösterdi.

Reklam
19 Temmuz 2021 - 18:26

Akın, Tunç Soyer’e tepki gösterdi: 'Herkes kendi çöplüğünü temizlesin'

TURGUTLU Belediye Başkanı Çetin Akın, geçtiğimiz gün Turgutlu’ya gelerek, Organize Sanayi Bölgesi’nde sulama kanalına karıştığı iddia edilen sanayi atıklarıyla ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e tepki gösterdi. Çetin Akın yaptığı basın açıklamasında: “Herkes kendi çöplüğünü temizlesin, bu işler şov yaparak çözülmez” ifadelerini kullandı.


Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, bugün Turgutlu Belediyesi Hizmet Binası’nda bir basın toplantısı düzenledi. Akın, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hami Özer, Turgutlu Organize Sanayi Başkan Vekili Hüseyin Maliz ve Turgutlu Kent Konseyi Başkanı Fehmi Gülen’in de katıldığı basın toplantısında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tunç Soyer’in Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayi atıklarının sulama kanalına döküldüğü iddialarına yanıt verdi.Çetin Akın toplantıda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Gediz havası bizim için çok değerli, benim için ayrı bir önemi var. Hepinizin bildiği gibi ben Urganlı’da doğdum. Gediz yataklarında olan bir mahallede. Ben gençliğimi çocukluğumu orada geçirdim. Ben yüzmeyi, balık tutmayı orada öğrendim. O yüzden benim için çok değerli. Hem tarım anlamında, hem kendi hatıralarım için çok değerli. Bu anlamda 30 yıl sonra kazandığımız belediyede bu konuya duyarsız kalmamıza imkan yoktu. Göreve geldiğimizden beri bizden önce çalışmalar zaten başlamıştı ama biz çok hızlı yol katettik. Projelerimiz bitmiş durumda ihale sürecine girmiş durumdayız. Ama burada üzüldüğümüz bir konu var, hem iş adamları adına, hem organize sanayi bölgesi adına, hem de Turgutlu Belediyesi adına… Yapılmak istenen çalışma hepimiz için önemli ama samimiyeti göremedik. Keşke bu konular bizimle paylaşılmış olsaydı. Keşke OSB yönetimiyle bu konu konuşulmuş olsaydı, keşke bizimle konuşulmuş olsaydı. Bizim yaptıklarımızla ilgili konular konuşulsaydı. Biz maalesef bu işin şovla çözülemeyeceğine inanıyoruz. Burada emek lazım, iyi niyet lazım. Biz bu iyi niyeti ve emeği ortaya koymuş bulunuyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları yaptık, son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Herkes önce kendi çöplüğünü temizlesin, biz gerçekten samimiyetimizi ortaya koymuşken, bu sorunun siyasi şovlarla çözülemeyeceğini herkesin bilmesi gerekiyor.”

‘GEDİZ BİZİM İÇİNDE ÖNEMLİ, BİZİM  DE HASAS NOKTAMIZDIR’Turgutlu OSB Başkanı Hami Özer’in açıklaması ise şu şekilde:
“Turgutlu OSB “YEŞİL OSB” olma yoluna emin adımlarla ilerliyor. Manisa/Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde yapım aşamasında bulunan 15.000m3/gün kapasiteli atık su arıtma tesisi projesi son aşamaya gelmiştir.
​Turgutlu OSB gibi Karma OSB’lerde; arıtma tesisleri projelerinin çok yönlü olarak planlanması, ileride bölgeye katılacak kuruluşlara ait atıkların da fizibilite çalışmalarının yapılması, gelecekte oluşabilecek tüm sorunların önüne geçilebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda Turgutlu OSB yönetiminin arıtma tesisi ile ilgili yaptığı tüm çalışmalar mevzuatlar ve prosedürlere göre devam etmektedir, projenin her safhasında ilgili bakanlıklarla ortak çalışmalar sonucu oluşturulmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın vermiş olduğu destek ve yardımlarla projemiz hızla ilerlemektedir. Ayrıca Turgutlu OSB yönetimi; ihaleyi alan yüklenici firmanın yanı sıra, henüz proje aşamasındayken her safhanın denetlenmesi, tesis faaliyete geçtiğinde ise uygulanacak tüm prosesin verimliliği arttırmak ve çevre kirliliğini en aza indirmek hedefiyle doğrultusunda, 12 Temmuz 2021 tarihinde bir özel proje denetleme firması ile kapsamlı bir protokol imzalanmıştır.
​Bölgemizin nihai amacı bütün kuruluş işlemleri tamamlandığında çevreye saygılı “YEŞİL OSB” olarak bütün katılımcılarını çevreye saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, yüksek katma değerli ürünlerin dünya pazarlarında yer aldığı, sürdürülebilir bir OSB yaratmaktır. Arıtma tesisimizin imalatı için önümüzde onaylı sınır kapsamına dahil edilme süreci ardından arıtma tesisi projelerinin onayı ve en sonunda da ihale süreciyle birlikte arıtma tesisimizin inşaatına başlanacaktır.
Gelecek nesillerimizden emanet aldığımız doğa ve çevremizin korunması, sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde çevre duyarlılığı konusunda hassasiyetle süreç takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.  GEDİZ BİZİM İÇİNDE ÖNEMLİ, BİZİM  DE HASAS NOKTAMIZDIR.”

Hasan Deniz ÇİZMECİ - Nurullah ÇANKAYA

Kaynak: Hasan Deniz ÇİZMECİ - Nurullah ÇANKAYA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Manisa'da yurt sorunu yok, Sosyal Belediyecilik var"
BU SEFER DE OLMADI
BU SEFER DE OLMADI