KÖPRÜBAŞI ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ ÇİLEK GÜLDÜRÜYOR 

KÖPRÜBAŞI ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ ÇİLEK GÜLDÜRÜYOR 

Reklam
15 Mayıs 2021 - 14:18

KÖPRÜBAŞI ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ ÇİLEK GÜLDÜRÜYOR 

Sınırları içerisinde Demirköprü barajı olan ve bugüne kadar geçimini alabalık üretiminden sağlayan Manisa Köprübaşı ilçe halkı havaların kurak gitmesiyle birlikte barajdaki suların çekilmesi onların alabalık beklentisini ortadan kaldırırken çiftlerin yüzü bu kez çilek hasadı ile gülmeye başladı. 

   Çilek hasadına başlayan Köprübaşı üreticilerin en büyük Çilek alıcısı İstanbul ve İzmir pazarları başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafına gönderilerek sofralarda damak tadı oluyor. 

DAĞ TAŞ ÇİLEK TARLASI     

Köprübaşı ilçesinde 3 bin 500 dönümlük alanda yaklaşık 10 bin ton çilek üretiliyor. Çileğin fiyatının 7-8 lira olduğunu belirten üreticiler fiyattan memnun. Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk,  Köprübaşı ilçesinde çilek hasat eden üreticileri ekibiyle birlikte ziyaret ederek onlarla birlikte çilek topladı. 

  Öztürk’e, Köprübaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Alptekin Sağıroğlu ile ilçe müdürlüğü teknik personelleri eşlik etti. İl Müdürü Öztürk, tarım işçilerinin hem Dünya Çiftçiler Günü’nü hem de Ramazan Bayramını tebrik etti.  

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, pandemi şartlarında üretimi aksatmadan kesintisiz bir şekilde devam ettiren çiftçileri ziyaret ettiklerini kaydetti. Üreticinin emeğinin karşılığının ödenemeyeceğini vurgulayan Öztürk, bakanlığında bunun bilincinde olarak her zaman çiftçinin, üreticinin yanında yer aldığını ve buna göre politikalar ürettiğini açıkladı. Öztürk, 

  “Bizde bakanımızın talimatıyla her zaman çiftçilerimizle sahada birlikte olmaya gayret ediyoruz. Biz üreten, toprağı emekle, sevgiyle işleten hem ülkemizin hem de dünyanın karnını doyuran üreticilerimize minnet borcumuzu ifade etmek üzere onların yanındayız. Üreticilerimiz emekleriyle pandemi döneminde gıda arzıyla herhangi bir sıkıntı yaşamaması için gayret gösterdi. Tüm çiftçilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.  

ALABALIĞIN YERİNİ ÇİLEK ALDI 

Barajlardaki kuraklık dolayısıyla alabalık üretiminden ümidini kesen Köprübaşı ilçesi üreticisinin imdadına Çilek'in yetiştiğini, 3 bin 500 dönümlük alanda çilek üretimin olduğunu vurgulayan Öztürk, yıllık ortamla 10 bin çilek üretildiğini belirtti. Öztürk, 

 “Köprübaşı ilçemizin toprağı ve iklimi çilek için çok uygun bir ortam. Burada çok özel çilek üretiliyor. Burada üretilen çilekler başta İstanbul ve İzmir pazarları olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına çilek gönderiliyor” diye konuştu.  

ÇİLEK ÇİFTÇİNİN KURTARICISI OLDU 

Dekar başına ortalama 3 ton çileğin üretildiğini söyleyen Köprübaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Alptekin Sağıroğlu, çilek dikiminin Haziran-Temmuz aylarında başladığını belirtti.  

HEDEF YURT DIŞI İHRACATI  

   Sağıroğlu, “Meyve verimi hemen hemen 12 ay var. Ama yoğun olarak Nisan 15’te başlıyor.  Maalesef bu yıl havaların soğuk gitmesinden dolayı hasat Mayıs ayında başladı. Bu ay en yoğun ayımız olacak. Haziran ortasına doğru azalacak. Sonra yeni dikime başlayacağız. Kışın da meyve alabiliyoruz. Örtü altında yetiştiriyoruz. Bu yıl Şanlıurfa ve Gaziantep’ten 300’e yakın mevsimlik tarım işçimiz geldi. Genelde İstanbul’a gönderiliyor. Yurt dışı ihracatı az. Pandemi nedeniyle genelde yurt içinde tüketiliyor” dedi.  

 Çocukluğundan beri çilek üreticiliği yaptığını belirten Abdullah Fidan, 

  “Burada 130-150 ödünüm arazi çilek bahçesi var. Bu sene verim biraz düşük olmasına rağmen fiyatı güzel” diye konuştu. AHMET ÜNSAL

 

 

Kaynak: AHMET ÜNSAL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün, Ege Belediyeler Birliği Başkanvekili Oldu
Başkan Ergün, Ege Belediyeler Birliği Başkanvekili Oldu
CHP'li Başkan Arcak :
CHP'li Başkan Arcak : "Alınmayan Orman yangın önlemlerini sordu"